R1154N115B-TR-FE
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
R1154N115B-TR-FE
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.55V @ 20mA
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed) : 11.5V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Input (Max) : 24V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 10 µA
Package : Tape & Reel (TR)
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : -
Series : R1154x
Supplier Device Package : SOT-23-5
Mfr : Nisshinbo Micro Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : R1154
Description : IC REG LIN 11.5V 150MA SOT23-5
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5